Działasz w sektorze MŚP? Twoi klienci to duże firmy? Jeśli tak – warto, żebyś na swojej liście priorytetów na najbliższy czas umieścił/ umieściła temat zrównoważonego rozwoju/ ESG. Dlaczego? Bo łatwiej Ci będzie zdobyć i utrzymać klientów, którzy podlegają pod obowiązki związane z raportowaniem ESG.
Pewnie już teraz zdarzało Ci się otrzymywać od swoich klientów ankiety dla dostawców, które uwzględniają kwestie środowiskowe i społeczne. Po wejściu w życie dyrektywy CSRD oraz obowiązywania europejskich standardów raportowania ESRS (pierwsze raporty za 2024) wymagania dużych firm względem dostawców i partnerów będą rosły, bo i od nich regulatorzy wymagają bardziej szczegółowych danych.
O co już pytają firmy w ankietach dla dostawców?
- Czy firma posiada strategię zrównoważonego rozwoju?
- Czy w firmie przestrzegane są prawa człowieka, prawa pracownicze, w tym dotyczące poszanowania różnorodności, równego traktowania, braku dyskryminacji?
- Czy pracownicy mają równy dostęp do rozwoju i benefitów?
- Czy firma prowadzi działania na rzecz lokalnych społeczności?
- Czy firma posiada kodeks etyki, politykę antymobbingową i odpowiednie procedury zgłaszania nieprawidłowości?
- Czy firma przestrzega przepisów prawa w obszarze środowiska?
- W jaki sposób firma zarządza swoim wpływem na środowisko?
- Czy firma mierzy swoje emisje?
Przykłady firm, które posiadają ankiety, kodeksy dla dostawców.
W niektórych przypadkach spełnianie określonych warunków jest obligatoryjne, w niektórych nie, ale działa na korzyść dostawcy.
- Santander Bank Polska ocenia poziom odpowiedzialności społecznej dostawców na podstawie wypełnionej ankiety CSR, który jest brany pod uwagę przy ocenie ofert i wyborze dostawcy banku
- Polpharma – kodeks dla dostawców
- Żywiec Zdrój/ Danone – kodeks dla dostawców
- IKEA – kodeks dla dostawców IWAY – obowiązuje we wszystkich krajach, wyszczególnionych 10 obszarów
- Lidl – kodeks etyczny dla dostawców
Media o obowiązkach dla dostawców:
Puls Biznesu: Każdy dostawca musi myśleć o ESG
Co Twoja firma powinna zrobić w pierwszej kolejności?
- Przeanalizować to, co już ma w obszarze ESG (dane, polityki, procedury) – czasami pewne rzeczy się dzieją w firmie, ale nie jest to „kojarzone” z ESG i zrównoważonym rozwojem – zachęcam tutaj do skorzystania z Przeglądu ESG
- Zobaczyć, co jest kluczowe do nadrobienia w kontekście obowiązków regulacyjnych, własnej działalności i branży i wdrożyć pierwsze działania – o korzyściach i pierwszych krokach ESG w firmie przeczytasz tutaj.
Jeżeli myślisz o wdrożeniu idei zrównoważonego rozwoju/ ESG w swojej firmie i chciałbyś/ chciałabyś wstępnie porozmawiać – zapraszam do kontaktu, umówimy się na bezpłatną wstępną konsultację.